Прозявате се дълго? Имате голям мозък

Учени от Нюйоркския университет установиха, че колкото по-развит е мозъкът на животните, толкова по-дълго те се прозяват, съобщава Science Alert.

Преди да стигнат до този извод експертите анализирали видеоклипове в YouTube, на които били заснети прозяващи се бозайници – слонове, коне, котки, лисици, таралежи и други. Общо успели да изучат прозявките на 205 животни, принадлежащи към 24 различни вида.

Те изяснили, че най-кратко (средно около 0,8 секунди) се прозяват мишките, а най-дългата прозявка има човекът (средно 6,5 секунди). Второто място държат камилите, а третото – кучетата.

По-големите животни (слонове или хипопотами) се прозявали по-малко в сравнение с хората. Т.е. размерът на тялото на бозайниците, размерът на главите им или устройството на челюстите по никакъв начин не влияят на продължителността на неконтролируемото отваряне на устата, когато ни се спи или сме отегчени.

Учените доказали, че продължителността на прозяването всъщност е съотносима към абсолютната относителна маса на мозъка, а също и към количеството неврони в кората на главния мозък. Изводът е, че продължителността на прозявките може да се използва като приблизителна оценка на размера и степента на развитие на главния мозък на бозайниците.

Изследователите подчертават, че тази зависимост не е била известна по-рано, но сега планират да се заемат с въпроса задълбочено. Преди всичко предстои да се изясни защо изобщо животните и хората се прозяват – тази особеност е присъща практически на всички бозайници, с изключение на жирафите например. А подобни движения на устата/клюна се наблюдават също и при рибите и птиците.

Източник: Клуб Z