Първа среща на известен род! Вижте как празнуваха пет поколения

Първа среща на известен род! Вижте как празнуваха пет поколения

90 наследници от пет поколения на наброяващия днес 376 души Юручки род от махала Марево в симитлийското село Градево се събраха на първа родова среща в Благоевград. Инициатори на мащабното фамилно събитие са Горица Юрукова, Веска Калпачка, Снежана Вълкова, Лидия Калпачка и Снежана Калпачка, а в организацията му активно се включили още доста родственици, сред които педиатърът и ЮЗУ преподавател доц. д-р Екатерина Митова, София, Димитър и Лазара Причкапови, завеждащият отделението по неврология в Общинска болница – София и преподавател в ЮЗУ доц. Росен Калпачки, който в ролята на фотограф обиколил всички важни за историята на рода места в Градево за изготвяне на филм, в който е използвана музиката на друг известен градевец – Димитър Янев.

Най-възрастните, вече над 80-годишни, стожери на фамилията Кирка Юрукова и Йосиф Калпачки най-много помогнали да се издирят наследниците на основателите на Юручкия род дядо Атанас Юруков, който преди близо два века от Кърджалийска махала отишъл домозет в Марево при невестата си Велика, съобщава Струма.бг. С любопитни факти за селото и рода Горица Юрукова обогати откъслечната информация, достигнала до участниците в срещата по различни канали, като обясни, че името на рода „юрук“ в превод от арабски означава номад, т.е. хора, които се занимават с добитък, какъвто е бил поминакът на предците им.

„Марево е сред най-големите махали на Градево, за нея се съобщава в регистрите на Османската империя за пръв път през 1516 г.“, съобщи Г. Юрукова, като обясни, че откритите спомени за рода им стигат до Атанас и Велика Юрукови и четирите им деца Йордан, Китан, Кипре и Мария. Над 376 са наследниците им днес, включени в специално изработеното за срещата родово дърво.

„Те са пръснати из цяла България и по целия свят – архитекти, техници, инженери, икономисти, учители, здравни работници, лекари, научни работници, журналисти, редактори на вестници, кметове, старшини, офицери, хора от всякакви професии, всичките добри и работливи. Всички те и децата им ще продължат рода ни, за да пребъде българското и да се помни коренът“, събра аплодисментите на присъстващите на тържеството млади и стари.

Още при първите ритми на народната музика баба Кирка Юрукова хвърли бастуна и, забравила за болките по цялото тяло, поведе хорото. По-младите от новото поколение да поемат щафетата и да направят следващата родова сбирка, бе посланието на тазгодишните организатори, а наздравиците и хората продължиха часове.

Източник: Pik