Светото кръщение е една от най-хубавите православни традиции. Тя е свещен ритуал за въвеждане в християнството. Води началото си от покръстването на Исус Христос в река Йордан. Ето защо в живота на всяко християнско семейство това е едно от най-важните събития, след раждането на детето. Подготовката на едно такова честване може да бъде доста стресираща. Но не се притеснявайте – ако се информирате предварително и запазите спокойствие, ще можете без проблем да се насладите на този светъл празник.
Изборът на кръстник или кръстница е най-важната стъпка. Те трябва да бъдат подбрани правилно, защото се ангажират да бъдат духовни водачи на детето и да се грижат за него като за свое собствено. Те му дават личен пример и подкрепа. За кръстник се избира само един човек, а не двойка. В повечето случаи родителите канят жена, ако детенцето им е момиче и мъж – ако ще се кръщава момче. Това не е задължително, а е по преценка на бащата и майката.
Кръстникът задължително трябва да е християнин (ще му изискват кръщелно свидетелство) и да е над 16-годишна възраст. Хубаво е да се избират млади хора, за да могат дълги години да бдят над детето и да го напътстват в житейското му развитие.
Кръщене може да се извършва по всяко време, не е забранено да се прави дори по време на пости или големи християнски празници. По традиция повечето родители избират то да се проведе в неделен ден. Ако детето е кръстено на светец, може кръщенето да съвпадне с неговия имен ден. Цветница и Голяма Богородица също са много предпочитани дати.
При отиването в църквата е редно да се поднесат дарове за свещеника. Те включват червено вино, бутилка олио (или зехтин), хавлия за ръце и сапун. Кръстникът трябва да осигури 2 бр. големи свещи, които се държат запалени по време на целия ритуал. След това те се запазват и се палят от семейството по време на големи празници, като се смята, че тази традиция ще им донесе здраве и късмет. Има и още няколко важни предмета, които трябва да се подсигурят предварително:
- шишенце за олио, което ще бъде осветено от свещеника;
- шишенце за светена вода;
- сапун;
- хавлиена кърпа за бебето;
- дрешки и обувки в светъл цвят;
- кутийка за кичура коса, която свещеникът ще отреже;
- златно кръстче, подарък от кръстника за кръщелника.
След края на ритуала следва почерпка с питка, мед и бонбони. Някои родители подготвят миниатюрни подаръци за присъстващите. Редно е гостите също да поднесат съответния подарък за кръщене.