Перничанинът Венцислав Симеонов писа до ZaPernik.com провокирайки една интересна тема, която касае не малка част от мъжете, изкарали задължителната военна служба, както и техните пенсии. Симеонов иска темата да добие публичност, за да може да се предизвика обществено обсъждане за промяна в закона и проблемът да стигне до управлниците на страната.
Публикуваме писмото му:
„Обръщам се към медията Ви, относно един въпрос, който е важен и касае не малка част от мъжете, изкарали задължителната военна служба преди да бъде премахната. Още повече, че той касае много перничани, които, заради военната служба, не успяха да придобият необходимата им първа и втора категория труд, променени след 2000 г.
А такива мъже в Перник и областта сме много, заради минната, металургичната и тежка промишленост.
Става въпрос за това, че службата ни беше определена за трета категория, при положение, че на свръхсрочнослужещите в МО и МВР, към които спадаха гранични войски-ГВ и днешната Гранична полиция, трудът и осигурителният стаж са били и в момента са първа категория.
Също така и на младежите от новата доброволна военна служба, които ще имат едно елементарно военно обучение, осигурителният им стаж и труд също ще е от първа категория.
И тук идва въпросът, по каква логика на нас, служилите в ГВ, които освен обучение изпълнявахме и реална охрана на държавната граница, дейност извършвана от днешните гранични полицаи, и то при съвсем други, много по-тежки условия, трудът ни се определя за трета, а не за първа? И след като доброволната военна служба ще бъде от първа категория, не трябва ли и ние, които изнесохме тежестта на прехода, да бъдем приравнени с тях, военните и граничните полицаи? Давам пример граничарите, тъй като съм служил като такъв, но това се отнася и за другите родове войски.
Една промяна на законодателството и признаването на службата ни за първа категория труд и стаж, би дало възможност на недостигащите ни месеци и години, за придобиване на 10 за първа и 15 години за втора категория, трудов стаж, след промените на категориите през 2000 г. Също така би прибавило към пенсионираните и пенсиониращите се в бъдеще, допълнително около година, година и половина трудов и осигурителен стаж, а от там би повишило, макар и с малко, пенсиите им.
Смятам, че това е справедливо искане, което ще ни приравни и даде права като на служещите в доброволната военна служба и тези, които след премахването на казармата изпълняват дейности, каквито сме изпълнявали и ние.
Надявам се като ел. медия да дадете гласност на казуса, да бъде поставен за обществено обсъждане и чрез вас да достигне до народните представители, които имат правомощията да променят законодателството!“
С Уважение: Венцислав Симеонов.