Богоявленското хоро в пернишкото село Кладница, в ледените води на реката край манастирчето в селото се мести на другата река Матница. На негово място има друг ритуал – с наддаване за богоявленския кръст – нещо отдавна забравено, но дълги години практикувано в храм „Свети Иван Рилски“ в центъран на град Перник.
Това съобщи в групата на село Кладница един от организаторите и участниците на леденото хоро -Георги Ваклинов:
„Тази година хорото ще е на друго място не под манастира там ще се извършват други ритуали и ще е само за богаташи!Всички други ,който се интересувате ми пишете“, написа той визирайки, че „ще се проведе търг кой да извади кръста“.
Според Ваклинов не е нормално да търгуваш с Бог и този, който няма пари за кръста да гледа отстрани и за това той и неговите приятели се разграничават от нововъведението на попа.
Под поста му отговаря кмета на село Кладница Васил Мирчев:
„Георги нито ти, нито аз сме хората който да казваме кое е правилно и кое не на този светъл Християнски празник.
Едни хора искат старите традиции, други новите. Традициите са такива каквито са, независимо дали ни харесват или не. Това да традиции, а не ритуали. В различните краища на България има различни традиции. Някъде в реката влизат само младоженци, на други места само деца до 11 години, но всички Това е един от най- светлите Християнски празници на който кръста се хвърля в реката. Най- важното в този ден е да отидем на литургия да се помолим на нашия Спасител Христос, да ни прости да бъдем смирени, да се помолим за здраве и късмет за всички нас. След това е последван от Велик водосвет. Преди Великия водосвет се пости, за да може да се приеме Богоявленска вода.Тук не става въпрос за лидерство, това е Християнски празник. Този празник е празник на вярата. Християнството е любов и смирение. Когато Христос се е възнесъл на небесата, той е отменил десетте Божий заповеди и е заповядал само две:„Да възлюбиш Господа, твоя Бог, с цялото си сърце, с цялата си душа и с всичкия си ум.
„Да възлюбиш ближния си, както себе си“. Всеки който иска може да се изкъпе в реката за здраве. Така ще направя и аз, в реката под манастира без да вадя кръст! Кръста и Бог са в сърцето ми! Относно лидерство, лидерът трябва да е обединител, а не разеденител които да налага своето мнение! Бъди здрав!“
Припомняме, че в подледните няколко години, по подобие на хорото в Калофер за Йордановден, група млади мъже от отбора по ръгби „Валяците“ поддеха традиция и те да нагазват в ледените води на реката, хванати за хоро. Зрелището си струваше и събираше много перничани, а събитието бе отразявано в медиите. По думите на Георги Ваклинов обаче това явно не се харесва на духовните лица, отговорни за празника.
Тази година мястото на хвърляне на богоявленския кръст е ново и за Община Перник . Вместо при пожарната, традицията е спадзена с литийно шеествие до градския парк, където сребърният кръст ще бъде хвърлен във водите на езерото.
В село Драгичево също отец Стоян хвърля кръста до реката при стадиона, ката преди това, около 11:30ч. тръгва литийно шествие от храм „Успение Богородично“.