С червен килим посрещнаха днес българския министър на културата Вежди Рашидов в Пекинския университет по телекомуникации. В последния ден от официалното си посещение в Китай Вежди Рашидов изнесе лекцията „Портретът – послание за образ във времето” пред студентите от Факултета по визуални изкуства.
Президентът на университета Чяо Дзиенюн приветства министър Рашидов с думите: „Щастливи сме, че българският министър на културата, който е много известен скулптор, който е член на три световни академии и има десетки самостоятелни изложби от Австралия до Америка, прие поканата на министъра ни да изнесе лекция пред нашите студенти”.
Университетът има 52 000 студенти от 70 държави, а сред 2000-те му преподаватели са и 9 академици. Негови възпитаници са голяма част от най-изявените специалисти в информационните технологии, а една от най-новите тенденции в обучението тук е именно синтезът между новите технологии и визуaлните изкуства.
Министър Рашидов обеща на университетското ръководство съдействие за засилване на контактите с български творци и учени, както и с училищата по изкуствата в България.
На лекцията на министър Рашидов присъства и кураторът на музея „Дзинтай” и почетен председател на Китайската асоциация на колекционерите г-н Юен Си-кун. Той е един от преподавателите в Университета и е известен скулптор, автор на бюст-паметника на българския поет-революционер Христо Ботев, намиращ се в парка Чаоян на Алеята на великите личности. Министър Рашидов изпълни отдавнашната молба на Си-кун и подари на Музея своя скулптура. Музеят „Дзинтай” притежава изключително богата колекция от скъпоценни произведения на изкуството. В програмата на последния ден от посещението на министър Рашидов домакините включиха посещение на Великата китайска стена и на Забранения град.
Източник: Pik