В последните дни много перничани, потребители на социалната мрежа Фейсбук са баннати и блокирани без видими основания за това. Оказва се, че в създадената от Марк Зукърбърг виртуална втора реалност, в която вече живеем, не е просто свободно пространство, в което можем да пишем и споделяме всичко, а сериозен алгоритъм, който отсява дори и най-невинните ни коментари. И така е в целя свят.
Така например има случаи, в които човек е баннат, защото е коментирал под пост на приятелия си „Човек, ти си луд“. Не се толерират и постове съдържащи „унизително физическо описание“, включително „отвратителен и отблъскващ“. Възможно е да ви баннат за три дни ако наречете банкерите „жалки и егоистични“, след като са ви отказали кредит.
Върховният съд на Facebook
От тази година Facebook вече си има негов „Върховен съд“, съставен под вещото ръководство на основателя на компанията Марк Зукърбърг с цел да взема щекотливите решения какво да се разреши за публикация или пък кое съдържание е съмнително и трябва да се премахне. Състои се от 20 души – юристи, политически експерти, журналисти и други публични личности от цял свят. Първите си решения съветът взе през януари тази година.
Миналия месец контролният орган обяви, че ще приема апели от потребители на Facebook и Instagram относно чуждо съдържание, на което е разрешено да остане на платформите. Потребителите могат да подават жалби за публикации, снимки, видеоклипове, коментари, статуси и споделяния, които според тях е трябвало да бъдат премахнати. Facebook редовно сваля хиляди публикации и акаунти и около 150 000 от тези случаи са обжалвани вече пред надзорния съвет, откакто той стартира дейността си през октомври миналата година.
А ето какво съветват експертите да избягвате, за да не бъдете баннати:
Много хора съобщават, че са баннати от Facebook без причина. Въпреки че Изкуственият Интелект на Facebook също греши, винаги има причина. Прочетете изискванията на Facebook в Условията и правилата за публикуване, които подробно обясняват защо някои акаунти могат да бъдат забранени. Често обаче е трудно да се каже кое правило сте нарушили.
Повечето от проблемите произтичат от факта, че ИИ на Facebook блокира акаунтите. След като това се случи, човек може да подаде жалба и чак тогава ще ви свържат с реални хора. Но дотогава всяка дейност във Facebook се наблюдава от компютър, чиито алгоритми са доста формални.
Ето списък с необичайни причини, поради които Facebook може да ви банне акаунта според опита на AliDropship:
1. Следвате подозрителни групи или добавяте подозрителни хора към списъка си с приятели
Да имате един или двама души, които Facebook смята за подозрителни сред вашите приятели, е добре, точно както да следвате една или две подозрителни групи. Но ако ИИ на платформата намери твърде много от тях, може да си помисли, че ще използвате акаунта за нещо забранено. Така че отнасяйте се към личната си страница във Facebook точно като към обикновен потребител, който не иска да има нищо общо със сенчести герои или групи.
2. Извършвате твърде много или твърде малко дейност
Ако следите твърде много хора или публикувате твърде много, или харесвате твърде много публикации в рамките на кратко време, Facebook смята, че сте спамер или бот. В същото време, ако акаунтът ви не показва никаква активност, Facebook смята, че е фалшив. Избягвайте подобни отклонения от нормата.
3. Използвате само бизнес акаунт във Facebook
Друг начин да получите бан е да игнорирате личната си страница и да използвате само бизнес акаунта. От гледна точка на ИИ изглеждате като някой, който е създал лична страница само за да получи достъп до бизнес акаунт и сега ще изпращате реклами в спам по цялата платформа.
Ако имате страница във Facebook:
1. Изтриване на коментари
Това е един от по-малко очевидните начини да бъдете забранени във Facebook. Винаги, когато не харесвате нечие мнение, можете или да изтриете, или да скриете коментар. Докато скриването им се счита за добро решение, когато изтривате коментари, Facebook смята, че се опитвате да скриете истината от клиентите си.
2. Не се опитвате да отговаряте на оплакванията на клиентите
Простото скриване на коментари изглежда добро решение. Но това няма да продължи дълго. Ако даден бизнес игнорира жалбите, репутацията му страда и Facebook може да реши, че нещо не е наред , че търговецът шмекерува на дребно. Така че не забравяйте да направите всичко възможно, за да задоволите ядосаните клиенти.
3. Когато създавате реклами, не използвайте снимки, различни от действителните продукти
Всяко несъответствие между реклама и действителния продукт, който рекламирате, може да доведе до блокиране във Facebook.
4. Не използвайте инструменти за автоматизация твърде много
Вероятно всички социални медии мразят автоматично публикуване и ботовете. Първо – когато някой използва бот за създаване на страница във Facebook, вероятно това е така, защото този човек се опитва да скрие самоличността си. Второ, ако даден акаунт се управлява от бот, той може да започне да публикува десетки публикации със спам, което никой не иска.
Източник: spisanie8.bg