Новата 2021-ва година започна под знака на ваксината срещу COVID-19. Докато у нас имунизацията тече паралелно с дебата „за“ и „против“, други страни вече натрупаха известен опит. Великобритания първа в света използва ваксината на Pfizer и BioNTech. А британското контраразузнаване МИ-5 посъветва да не се огласяват предварително местата за ваксиниране, за да се избегне саботаж от противници на процеса.
В Обединеното кралство ваксинацията започна от най-възрастните. 91-годишната Джийн Лей е сред първите ваксинирани. До 84-годишна възраст е работила като консултант в магазин. Сега живее сама, но дъщеря й Сандра често идва да я вижда по време на пандемията. Идва с нея и до центъра за ваксинация. А самата Сандра пази топъл спомен за България от времето, в което пътуванията не бяха опасност.
“Прекарах две много щастливи седмици в Банско през 2012 г. Беше фантастично“, спомня си Сандра. Тя обаче вече не пътува, за да пази майка си. Досега за защита двете са разчитали на изолацията.
„Плета много. Решавам своята кръстословица всеки ден и като цяло гледам да съм заета. Когато дъщеря ми ме посещава, ме извежда на разходка. Липсва ми това, че не мога да се кача на автобуса и да отида до центъра на града, но трябва да се спазват правилата и точно това правя, защото не искам да бъда в тежест на никого“, споделя Джийн.
От тук насетне ще разчитат вместо на изолация, на ваксинация, през която възрастната жена е минала току-що.
„Усещаш само, когато иглата влиза и след това лек натиск, когато вкарват самата течност в тялото. Това е единственото нещо. Аз се ваксинирам всяка година, за да се предпазя от грип през зимата заради възрастта си и винаги съм била добре“, разказва Джийн за процеса на ваксинацията.
За да няма хаос, във Великобритания са разработени много строги графици за работа. Хората получават съобщения къде и в колко часа да се появяват за инжекция.
„Обадиха ми се по телефона миналата седмица, за да кажат, че имам запазен час за ваксинация днес и попитаха дали бих дошла. Казах, да, моля и това беше. Ще получа втората доза след три седмици, за да се засили ефектът от ваксината“, заяви Джийн.
Голяма част от познатите на Джийн също имат намерение да се ваксинират. Според нея конспиративните теории, че ваксинирането е опит за контрол на гражданите са далеч от истината: „Всичко е открито. Щеше да има сериозни проблеми, ако нямахме ваксината. Иначе нямаше да останат много хора. Да се надяваме, че ще се отървем от вирус по някое време следващата година, ако всички правят това, което трябва и се ваксинират. Просто да са внимателни и да се опитват да не предават болестта, ако са заразени“, съветва възрастната дама.
Според Британското правителство повече от половин милион граждани са ваксинирани след началото на кампанията на 8 декември. А до януари за доставка са планирани общо 5 млн. дози, които ще стигнат за предпазване на два милиона и половина души. Това са най-уязвимите възрастни хора над 80 г. и медици на първа линия. Сред тях е и Любомир Кунторов, който е клиничен фармацевт в COVID отделение.
“В Англия приоритетно се ваксинират старите хора. Започнаха със старчески домове и хора с високорисков статус. Те получиха писмо да си стоят вкъщи, подписано от Борис Джоунсън. Миналия петък бяха направени към 500 000 такива ваксинации. От тази седмица започват ваксинациите във всички болници“, заяви Любомир Кунторов.
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.