Извън Перник: Законопроект отваря широки врати за нови строежи по морето

Законопроект отваря широко вратите за ново застрояването на Черноморското крайбрежие, алармираха природозащитници, отбелязват от Mediapool. Става въпрос за промени през Закона за регионалното развитие, където чрез преходните и заключителни разпоредби се измененят още два закона – за устройство на територията и за Черноморското крайбрежие. Вносители на законопроекта са депутати от „Обединени патриоти“.

Вратичката за застрояване се отваря отново с въвеждането на термина „приоритетни зони за въздействие“. Това са зони за прилагане на интегриран подход за въздействие на общината, които имат най-голяма възможност да повлият върху социално-икономическото ѝ развитие. За реализирането на тези зони ще се ползва европейско финансиране, а кои обекти ще са приоритени ще решава Общинският съвет с обкиновено мнозинство – 50+1 гласа.

Предлага се още, ако за съответната територия общината няма одобрен общ устройствен план (ОУП), да се допуска промяна в предназначението на земеделски земи от пета до десета категория и на поземлени имоти в горските територии, попадащи в зона „А“ и в зона „Б“ на Черноморското крайбрежие въз основа на влязъл в сила подробен устройствен план. Зона „А“ е до 100 метра от плажа, което означава че ще може да се строи на брега, нещо което в момента е абсолютно забранено.

Нещо повече промяната на предназначението на земеделските и горските земи в урегулирани имоти да е безплатно, искат още депутатите от „Обединени патриоти“. Аргументът им е, че така ще се насърчат инвеститорите да инвестират в слабо развити региони.

Законът да влезе в сила от 1 януари 2021 г., от когато започва новият програмен период на ЕС, предлагат още „Патриотите“. Именно с европейски директиви те мотивират искането си за облекчаване на строителството по Черноморието.

Според „Обединени патриоти“ с отпадането на „целенасочените зони за въздействие“ в Закона за регионалното развитие няма как да се подпомогнат обезлюдяващите се райони у нас.

Освен това заради рестрикциите и проточилото се приемане на общите устройствени планове на общините, особено на тези по морето, собствениците на земи по крайбрежието са поставени в неравностойно положение, тъй като не могат да си ги ползват. Освен това липсата на ОУП е стопирала инвестиции, които биха помогнали на слаборазвитите региони, изтъкват вносителите на законопроекта.

Като мотив за промяна на закона те изтъкват в мотивите си дори заразата от COVID-19 и породените в следствие на това нови икономически и социални предизвикателства. Този аргумент е малко странен предвид факта, че именно заради пандемията редица хотели останаха затворени това лято по Черноморието. В същото време обаче малките семейни хотели в най-южните общини по морето отбелязаха ръст главно заради посещението на българи.

Предложението на депутатите от „Обединени патриоти“ разгневи защитниците на природата.

„Депутатите предлагат една огромна врата, с която да се започне отново застрояването по морето, включително в местата, където има вече приети общи устройствени планове, което е най-скандалното“, каза Люба Батемберска от „Да спасим Карадере“ пред бТВ.

Опозицията също критикува предложените законови промени.

„Простичко казано, земеделски земи по Черноморското крайбрежие, на които в момента не могат да им се смени предназначението, с едно обикновено мнозинство в Общинския съвет(50+1) могат да се обособят в други зони и да бъдат засторени – още бетон, още строителство по Черноморието“, смята Явор Божанков, депутат от БСП.

От ГЕРБ засега се въздържат от коментар с аргумента, че законопроектът първо ще бъде обсъден в парламентарната им група.

През юли т.г. в разгара на казуса „Алепу“ председателят на парламентарната комисия по екология Ивелина Василева обеща забрана за строителство край морския бряг.

„Ще наложим забрана на строителството в зона „А“ – 100-метровата зона, прилежаща на черноморския бряг, където ще бъде наложена пълна забрана за строителство“, каза тогава Ивелина Василева.