
229-та членове на Учредителното събрание се нареждат завинаги сред най-видните наши възрожденци, заяви Валентин Петков
„Търновската конституция бележи възкресението на България, а приемането й е кулминацията на национално освободителните войни“. Това каза проф. Нора Ананиева на среща-разговор с перничани по повод 140-та годишнина от приемането на Търновската конституция през 1879 г., организирана от ОблС на БСП – Перник, Движението на ветераните в БСП и Младежко обединение в БСП – Перник. Ананиева добави, че документът не е наложен отвън и приет безкритично, защото всеки неин текст е обсъждан от делегатите в Учредителното събрание. Тя коментира, че руският проект е приспособен към нашите условия и в голяма степен променен, което прави нашата Конституция изключително демократична за времето си. „Търновската конституция носи патриотичният и прогресивен дух на борбите за освобождение. Чрез делегатите в събранието в нея са вплетени идеите на най-големите български умове по това време„, категорична бе Нора Ананиева.
„Идеите за парламентаризъм, изборност и Конституция са част от идеите на нашите възрожденци далеч пред 1879 г. Те се проявяват още през 1871 г. когато се приема уставът на Българската екзархия, чат от тях е и първото велико събрание на Оборище през 1876 г. Търновската конституция е сред най-модерните за времето си, основана на най-доброто от Белгийската конституция, която и до днес е пример за работеща и справедлива. Затова 229-та членове на Учредителното събрание се нареждат завинаги сред най-видните наши възрожденци“, каза председателят на ОблС на БСП – Перник.
В срещата с теми свързани с Учредителното събрание от 1879 г. и участието на депутатите от тогавашната Радомирска околоия участваха и докторът по история Станка Рударска и бившият директор на РИМ – Перник Огнян Аспров.