
Държавата ще превърне терените на бившите рудници „7-и септември“, „Христо Ботев“, „Мини“-Перник – в ликвидация в зелени площи, научи zaPernik.com.
Това са земни кратери, копани от мините, но зарязани в безобразен вид, а в някой от тях е възможно да стане сценария при село „Дивотино“, където бе възобновенна минна дейност и сега имотите на местните жители са пострадали от копането на въглища.
Кои мини ще бъдат озеленени?
Ще бъдат рекултивирани бившите рудници „7-и септември“, „Христо Ботев“, „Мини“-Перник – в ликвидация, „Максим табан“ и табанът на бившата брикетна фабрика. Общата площ на терените е над 1 262 декара.
Ликвидирането на „Максим табан“ и на табана на брикетната фабрика включва изгребване на натрупания минен отпадък и транспортирането му за депониране в котловина на открит рудник, след което районът ще бъде рекултивиран. Ще бъде направено затревяване на площите и ще бъде изграден залесителен пояс с ширина от 10 метра успоредно на асфалтовия път.
Невероятно, но факт…
Такова озеленяване на разкопани и зарязани от мината площи се прави за първи път в Перник от 30 години насам. Очаква се правителството на Бойко Борисов да осъществи зеления проект още тази година.
Къде е заровено кучето?
Ако тези рудници бъдат озеленени, това е краят на намеренията на минни олигарси да започнат да копаят там, тъй като имало още въглища, което значи още печалби.
Източници, близки до Христо Ковачки, разкриват, че е бил бесен от решението на държавата и местната власт да прави паркове на мястото на дупките.
Но след случая в село Дивотино, където възобновената минна дейност достигна до гробищата на перничани, нивите и къщите на хората от близкото село, държавата и общината едва ли могат да си позволят второ подобно чудо да се случи в Перник и затова по предложение на кмета Вяра Церовска и решение на Общинския съвет на Перник, с финансиране от държавата, което е събрано именно за цел възстановяване на рудници, тези минни кратери веднъж завинаги ще бъдат затворени и приведени в зелен вид.