Не може да се каже, че всички автобуси ще бъдат с колани. Това е липса на компетентност и хвъляне на прах в очите на хората.
Това смяята Магдалена Милтенова, шефка на пернишката фирма БУС Перник и председател на браншовия съюз на превозвачите по повод предложенията за законодателни промени, които да наложат всички седалки в автобусите да бъдат оборудвани с колани. Повод за тази инициатива е поредната тежка катастроофа с автобус, която отне човешки жертви.
По думите на Милтенова пред ТВ Кракра има различни категории автобуси: такива които са от клас 1 – градски автобуси клас 2 – междуселиищни автобуси, пригодени и за седящи и за правостоящи и трети клас, които са така наречените туристически автобуси. Милтенова е каатегорична, че градските автобуси са предназначени за граддска среда и няма как в тях да бъдат монтирани колани. Първо защото монтираните седалки не го поволяват и второ – защото правостоящте пътници няма как да бъдат обезопасени.
Според Милтенова, ако предложението се приеме ще тръгне едно безразборно поставяне наа колани което по-скоро би застрашило живота на пътниците, отколкото да ги предпази.
„Лично съм виждала автобуси, в които колана е вързан със свиинска опашка. Това е конструктивно изменение в превозното средство, труд и творчество, което няма как да ви обезопаси“, убедена е Милтенова.
Според шефката на БУС Перник няма нито една държава в ЕС, която е въвела задължително изискване на колани в автобусите и трагедиите стават заради липса на култура на пътя.
Припомняме:
Бъpзи пpомени в Закона за автомобилни превози подготвя Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ за коланите на автобусите. Те ще задължат всички колани в автобуси, които пътуват повече от 35 км или излизат на републиканска пътна мрежа, задължително да са с колани , казва Дамян Войновски – зам.-изпълнителен директор на агенцията, пише „24 часа“. Преди това новият шеф Бойко Рановски съобщи, че промените ще бъдат в парламента още през септември.
Той допълни, че ако се налага собствениците на автобусите ще сменят и седалки, за да са с колани. Предстоящите промени ще бъдат вписани в преходните и заключителни наредби на вече внесен закон, което ще се направи, за да се ускори приемането им.
Транспортният министър Ивайло Московски заговори за първи път за колани в автобусите след серия катастрофи през ноември миналата година. През април тази година отново щеше да ги въвежда. Така поне е отбелязано в Закона за пътните превозни средства, който се пише сега.
У нас са регистрирани повече от 23 000 автобуса, 15 000 от тяx cа c pегистрация пpеди 2006 г., което означава, че cа произведени без колани. Автобусите с лиценз за превоз на пътници са 13 000 и според Рановски половината нямат колани. Разликата от над 10 000 автобуса, които не са лицензирани да возят пътници, е сериозна, подчерта Войновски.
Дори да има автобуси, които са на общини, на училища, на фирми за превоз на собствена сметка, вероятно не са малко и тези, които са регистрирани и на физически лица. Зад тях се крият нелегални превози и затова се предвижда промяна – автобус да се регистрира единствено на юридически лица. Целта е нито един гражданин да не притежава автобус и да не вози нелегално пътници.
И един въпрос към перничани!
Ако пътувате с автобус, ще си сложите ли колана?
Коментирай директно тук: