На днешната дата преди 89 години Перник официално става град. Това се случва с указ № 402 на цар Борис III от 26 юни 1929г.
Ето какво каза кметът на Перник Вяра Церовска по този повод:
Преди 89 години на днешната дата Перник отваря нова страница в хилядолетната си историята. На 26 юни 1929 г. с Указ № 402 на Негово Величество Цар Борис ІІІ Перник официално е обявен за град.
Съдбата на един град се определя от историческото наследство и от стремежа на жителите му към развитие! Перник изминава гордо и със самочувствие нелекия си път през историята. И както в живота на хората, има своите изпитания и възходи!
Нека предаваме на поколенията след нас своя родолюбив дух и стремеж към просперитет!
Честит празник, перничани!
От 1892 до 1926 г. Перник бележи един от най-големите за България прирасти на население – от 1 413 на 12 296 души. Експлоатацията на въглищата дава тласък за развитието на Перник. За първи път в България с монтирането през 1895 г. на минната сепарация и нужната за нея електрическа станция пламва електрическа крушка за осветление. През 1893 г. е открита гара Перник от ж.п. линията София – Кюстендил. Разраства се строителството на минни предприятия – ТЕЦ за 3 000 V, открита през 1918 г., ТЕЦ за 6 000 V (по-късно ТЕЦ „Перник“) през 1929 г., което позволява да започне електрифицирането на Перник и околните селища.
С бързи темпове се благоустроява селището (канализиране и водоснабдяване), строят се административни сгради – Общинско управление, Дирекция на минната управа и др., жилищни квартали – Инженерен, Монте Карло, Твърди ливади и др.
Разгръща се обществен и културен живот – през 1919 г. е открит Работнически театър, създават се просветни и землячески дружества. Създадена е санитарна служба, през 1925 г. започва своето действие професионална пожарна команда. Перник добива облика на индустриално селище, подобно на много миньорски селища в Западна Европа. На 26 юни 1929 г. с Указ № 402 на цар Борис III Перник е обявен за град.
Развитието на Перник като минно селище дава своето отражение на неговата архитектура. Строежът на Минната църква започва през 1910 г. по идея на тогавашния директор на мината инж. Иван Симеонов, а нейното освещаване е извършено от епископ Варлаам в деня на минния празник 19 октомври 1920 г. Стенописите в храма са дело на художниците Никола Маринов, Дечко Узунов и Александър Поплилов. Над входа на храма има прекрасна многоцветна мозайка с лика на св. Иван Рилски, който е патрон на мината. 19 октомври е ден на града от 1980-те год.