
От 01.08. т.г. Община Перник стартира Проект BG05M9OP001-2.004-0040-C01 “Услуги за ранно детско развитие“ за предоставяне на безвъзмездна помощ по Процедура BG05M9OP001-2.004 „Услуги за ранно детско развитие“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз, по Приоритетна ос 2: „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“. Фокусът на проекта е насочен към деца до 7-годишна възраст от уязвими групи, включително деца с увреждания и семействата им.
Днес на Началната пресконференция по проекта кметът Вяра Церовска и нейният екип от заместници- Денислав Захариев, Владислав Караилиев и Йордан Павлов, секретарят на общината Радослава Манова, както и екипът по проекта, в присъствието на представители Общински съвет- Перник, от социалните институции, РЗИ, здравни заведения, директори на социални услуги, медии, граждани и заинтересовани лица, представиха дейностите по проекта и конкретните му цели.
„Целта ни е да предоставим подкрепа на децата в ранна възраст и техните семейства, да се подобри достъпа им до здравни грижи и да се повиши училищната готовност на децата за включване в образователната система. Чрез този проект се стремим да обхванем повече деца и се надявам да постигнем целите, които сме заложили”- каза кметът Вяра Церовска.
Конкретните дейности представиха заместник-кметът Йордан Павлов и екипът по проекта. Негов ръководител е началникът на отдел „ Здравеопазване, жилищна политика, спорт и социални дейности” Марианна Асенова.
По проекта ще се предостави услугата „Ранна интервенция на уврежданията”. Тя ще обхване 45 деца с увреждания и 75 родители. Целта е да се предотврати изоставянето или институционализирането на деца с увреждания. За целта е предвидено посещение на кинезитерапевт в отделението за новородени в болницата. Семействата с деца с увреждания ще бъдат подпомагани от специалисти педиатри, рехабилитатори, логопеди и психолози в Центъра за ранна интервенция на уврежданията, който се намира в сградата на бившия Дом за медико-социални грижи, както и с посещения в домовете от мобилен екип.
Другата услуга, която ще се предоставя по проекта е „Индивидуална педагогическа подкрепа за деца с увреждания”. Тя ще обхване 30 деца с увреждания, на които им предстои да станат първокласници. Те ще получат помощ за усвояване на знанията и уменията, необходими в първи клас.Услугата ще се предоставя в новата сграда по ПСВ в кв. Тева, в училища , детски градини, както и в домовете на децата.
Друга дейност е „Подкрепа за осигуряване на здравна детска консултация и дейности по превенция на заболяванията”.Тази услуга е с капацитет 500 потребители и е насочена към родители на новородени и малки деца, които нямат семеен лекар.
Четвъртата услуга е „Допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на децата за равен старт в училище. Тя ще обхване деца от уязвими семейства от ромската общност, социално-слаби, безработни и многодетни семейства, както и деца с увреждания, на които им предстои да постъпят в първи клас. Предвидено е да се създадат летни групи за 30 деца, в които да се доразвият уменията на децата в предучилищното образование.
300 семейства ще обхване петата услуга за подкрепа и консултиране на бъдещи и настоящи родители. Целта е да се подкрепят семействата в грижата за децата и справяне със семейните проблеми. Ще се работи с уязвими семейства, младежи от рискови общности, родители, които не полагат достатъчно грижи за децата си, неглижирани деца или жертви на насилие.
По проекта ще бъдат разкрити 27 работни места за специалисти като логопеди, рехабилитатори, социални работници, психолози и други.
Проектът е на стойност 660 147 лв. с продължителност 27 месеца и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020г., съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз.
Leave a Reply
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.