На 13 февруари 2025 г. в България се организира бойкот на хранителните вериги, като част от по-широка балканска инициатива срещу високите цени на основните хранителни продукти. Протестът цели да привлече вниманието към нарастващите разходи за потребителите и да упражни натиск върху търговските вериги и правителствата за предприемане на мерки за контрол на цените.
Протестът ще бъде част от балканска инициатива, като хората ще се противопоставят на търговските вериги, които натоварват бюджета на българските домакинства.
Според протестиращите, цените на продукти като мляко, масло, сирене и месо вече са непоносими за много българи. Например, заради високите цени на основни стоки, много пенсионери и работещи бедни изпитват сериозни затруднения да си позволят храната, която им е нужна. Призивът на протестиращите: „Стига с ценовия произвол!“
Много са примерите за едни и същи стоки, които в България са по-скъпи в сравнение с другите европейски държави. Протестиращите смятат, че е време да се спре този ценови геноцид, който обременява всяко българско семейство.
Противниците на бойкота твърдят, че той може да има катастрофални последици за бизнеса. „Проблемът не е в търговците, а в инфлацията“, заявяват те. Ако търговците не продават на високи цени, те ще започнат да затварят магазини и да намаляват персонала, което ще доведе до още по-сериозни икономически проблеми.
Освен това, според някои, бойкотът няма да помогне и няма да доведе до реални резултати. „Трябва да започнем диалог, а не да създаваме хаос“, категорични са те.
На кой ще създаде пробеми реално този бойкот?
Реално, бойкотът на хранителните вериги може да създаде проблеми за местния бизнес, малките търговци и производители, които не разполагат с големи ресурси за да поемат краткосрочни загуби. Ако потребителите започнат да бойкотират големи търговски вериги, това може да доведе до намалени продажби, което в крайна сметка би се отразило на работните места в тези магазини и дори на самите доставчици, които осигуряват стоките.
Другите засегнати от бойкота ще бъдат производителите, които не са отговорни за високите цени, но работят с вериги, които контролират ценовата политика. Те може да изпитат затруднения при реализирането на продукцията си, което би довело до икономическа нестабилност и загуби за тях.
Необходимото „зло“ – хипермаркетите?
Докато хипермаркетите са критикувани за високите си надценки на някои продукти, те предоставят значителни предимства по отношение на достъпността и конкуренцията.
„Всяко чудо за три дни“: Бойкотът на хранителни вериги не е устойчив в дългосрочен план. Хората ще продължат да пазаруват, защото потребностите за основни стоки са неотложни, а в момента големите вериги са един от основните канали за снабдяване.
Абослютен факт е , че големите търговски вериги не само подсигуряват клиентите на малките производители, но и създават конкурентна среда. Хипермаркетите предлагат голямо разнообразие от продукти и дистрибуционни канали, като регулират цената чрез промоции и отстъпки, което дава възможност на по-широка част от населението да си позволи повече продукти.
Ценови разлики: Местните магазини често работят с по-високи надценки, тъй като разходите им за доставка и операции са по-високи на малки обеми. Хипермаркетите имат предимство с покупките на едро и по-добрите договори с доставчици, което им позволява да намаляват цените.
За бедните: Още с навлизането си на българския пазар големите вериги са предоставили възможност на по-бедните слоеве от обществото да си позволят хранителни продукти, които иначе биха били извън техния бюджет. Те предоставят стоки с по-ниски цени (често благодарение на промоции и пакетни оферти), които не са достъпни в малките магазини. По този начин хранителните вериги и намалиха значението на местните магазинчета, като с конкурентна среда ги принудиха да намалят надценките на стоките, които препродават.
Новата борса: Оказва се, че промоционалните цени на хипермаркетите често са по-изгодни дори и от тези на борсите на едро. Така се стига до момент търговци на малки магазинчета да пазарувт „на едро“ не от обичайната борса, а от …. Кауфланд – просто защото им излиза по-евтино.
Опашки за… : Това е доказателство за голямото значение, което големите хипермаркети имат за населението. Много българи пазаруват именно в тези вериги поради по-ниските цени и разнообразието. Местните магазини, в много случаи, не могат да предложат подобна конкуренция, особено по отношение на ценови промоции.
И ако това не е достатъчно за средностатистическия българин: Големите хипермаркети са като един завод – те създават стотици хиляди работни места на населението, както и плащат данък на държавата от печалбите си, осигуровки на персонал и т.н. Целият им бизнес е на светло и се регулира и контролира от държавата – от качество на храната до трудовата заетост. Всички тези хора- персонал се грижат, да бъдете обслужени, да е чисто и подредено и добре заредено в магазина. И всички тези хора са българи и имат семейства, които изхранват със заплатата си.