Пернишката пожарна съветва: Какво да правите при пожар в дома си?

В зимния сезон често стават битови пожари, повечето заради небрежност, слаба електрическа инсталация. Статистиката сочи, че са горели 42 пожара през миналия отоплителен сезон в региона. А една жена е загинала. Ето защо пожарникари съветват да бъдем внимателни, за да не предизвикаме нещастие в дома си…

Възникналите пожари на територията на областта за периода от 01.10.2018 г. до 01.04.2019 г., причините за които могат да бъдат свързани с есенно-зимния отоплителен сезон (неправилна експлоатация на отоплителни и нагревателни уреди и строителна неизправност – необезопасен комин) са  42 бр. Възникналите пожари са в жилищни сгради. В следствие на тези пожари има 1 загинала жена на 62 г. (от отоплителен уред на твърдо гориво) и много материални щети. 

Изводът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Перник за възникналите пожари и е, че най-уязвимите групи от населението са възрастните хора, особено над 70 години, трудноподвижни и самотноживеещи, както и малките деца. 

За предотвратяване на риска от възникване на пожари, запазване живота и здравето на  хората и имущество, от пожарната препоръчват:

  • Не претоварвайте електрическата инсталация и използвайте само стандартни електрически предпазители !
  • Не оставяйте без надзор отоплителни и нагревателни уреди, освен ако не са с автоматичен режим на работа !
  • Проверете комините за пукнатини и паднала мазилка, своевременно ги възстановете и почистете от сажди !
  • Не разпалвайте печки на твърдо гориво с бензин, нафта и други запалими течности !
  • Монтирайте си датчик за ранно известяване на пожар !
  • Осигурете си пожарогасител за първоначално гасене на пожар !
  • Посещавайте периодично през отоплителния сезон възрастните роднини, близки или съседи, които са трудноподвижни и самотноживеещи, като „хвърляте по един поглед“  и на отоплителните уреди, с които хората се топлят и им обърнете внимание на елементарните правила за пожарна безопасност !

 

При пожар незабавно се обадете на телефон 112.

Ако пожарът е в електрически уред, изключете електрическото захранване от таблото и гасете с подръчни средства. Когато гасенето е невъзможно и има риск за живота Ви, евакуирайте се по безопасен начин.

За правилното си поведение  при пожари, бедствия и извънредни ситуации, населението може да се информира на страницата на ГДПБЗН в сайта на МВР (http://www.nspbzn.mvr.bg), информационния сайт (http://pojarna.com) и на страницата на ОДМВР-Перник в сайта на МВР.

 

Коментари

коментара