Преподавателката по Български език и литература от пернишката Езикова гимназия – Елизабет Алексиева, удостоена с отличието „Любим учител“: Уча децата да имат критично мислене, а не да следват само авторитети, да бъдат българи, дори когато станат граждани на света

Снимка:автора

Преподавателката по Български език и литература от пернишката Езикова гимназия – Елизабет Алексиева е удостоена с отличието „Любим учител“. Кампанията за националната награда е по инициатива на Министерството на образованието и вестник „Стандарт“.

На специална церемония на 31 май – вторник от 11 часа в ГПЧЕ „Симеон Радев“ в Перник, наградата ще бъде връчена на преподавателката в присъствието на заместник-министъра на МОН Диян Стаматов. Носителите на моралния приз се определят след анкета сред учениците, съобщи „Градски вести”.

– Г-жо Алексиева, какво означава за Вас това отличие, дошло в резултат на проведената през месец април анкета с Ваши ученици от деветите класове по инициатива на МОН и в-к „Стандарт”?

– За мен смисълът на анкетата не е толкова да се избере и да се награди един учител, колкото да се разбере какъв е желаният от учениците профил на съвременния преподавател. Приятно съм изненадана, че моят резултат е на фона на предизвикателствата на старобългарската литература, която преподавам в момента в девети клас.

– Вашата лична равносметка? Защо избрахте тази професия?

– Преподавам от 1992 г. и за личната си равносметка ще използвам притчовите думи на славянския Първоучител, че не всеки може да преплува дълбоко море. Радвам се, че засега успявам и то с помощта на учениците. Избрах тази професия, защото тя отговаря на характера ми, на моята професионална подготовка, на начина, по който възприемам света. Имам предвид духовното, а не материалното му измерение. Човек е на този свят не само за хляба.

– Как се чувствате в училище?

– В свои води. То е мястото, на което принадлежа. Чувствам се част от един екип, имам предвид колегите и ръководството.

– Какво трябва да се промени в системата?

– На първо време – огромния обем информация за сметка на способността да се разсъждава, в нашия случай- броя на включените в програмата произведения.

– Вашите съвети към младите учители?

– Да не забравят, че и те са били ученици, че в тази професия водеща е емпатията, както и добрата професионална подготовка, защото аудиторията е много взискателна, отразява фалша и слабия професионализъм.

– И накрая – на какво искате да научите Вашите ученици?

– Да изградят критическо мислене не само следвайки авторитетите, а опирайки се на собствените си търсения и дори разочарования. Да съхранят националната си идентичност, дори когато станат граждани на света.

Коментари

коментара